Nagroda w konkursie Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

W środowisku polskiego przemysłu, ale także polskiej nauki i techniki Godło Promocyjne „Teraz Polska” ma bardzo wysoki prestiż i jest powszechnie rozpoznawalnym znakiem promocyjnym. Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, PW realizuje wiele prac naukowo – badawczych, w tym o charakterze innowacyjnym. Z uwagi na podjętą ostatnio strategię przyspieszonego rozwoju przemysłowego Naszego Kraju, ukierunkowaną na produkty i technologie o charakterze innowacyjnym, Wydział zgłosił do konkursu „Teraz Polska” innowacyjne rozwiązanie dr hab. inż. Ryszarda Zwierzchowskiego „Akumulator ciepła dla systemów ciepłowniczych w Polsce”. Ta innowacyjna technologia znalazła już zastosowanie w kilku największych systemach ciepłowniczych w Polsce zasilanych z Elektrociepłowni EC Siekierki, EC Kraków, EC Białystok, czy też EC Bielsko Biała, przynosząc wymierne efekty w postaci oszczędności energii i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń gazowych do atmosfery.

Nowy kierunek na Wydziale!

UWAGA!!!

Nowy, interdyscyplinarny i międzyuczelniany kierunek kształcenia
otwarty na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki
i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

BIOGOSPODARKA

Co to jest Biogospodarka?

Ogólna charakterystyka studiów na kierunku Biogospodarka

Informacje o studiach stacjonarnych na kierunku Biogospodarka

Warunki rekrutacji na kierunek Biogospodarka

Sylwetka absolwenta kierunku Biogospodarka

*  *  *

Zmiany nazwy Wydziału

Z dniem 1 stycznia 2016 roku Wydział Inżynierii Środowiska zmienił nazwę na

WYDZIAŁ
INSTALACJI BUDOWLANYCH, HYDROTECHNIKI

I INŻYNIERII ŚRODOWISKA

*  *  *

Nasz wydział jest jednym z większych wydziałów Politechniki Warszawskiej, najstarszej i najlepszej uczelni technicznej w Polsce. Nasz wydział w ogólnopolskich rankingach również zajmuje jedną z wyższych pozycji.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Wydziału

Obecnie kształcimy studentów na trzech kierunkach: inżynierii środowiska, ochrony środowiska i biogospodarki.

Kierunek inżynieria środowiska jest kierunkiem ściśle inżynierskim. Wydział Inżynierii Środowiska PW, z racji wielkości i potencjału naukowego, obejmuje szerokie spektrum zagadnień pozostających w zakresie dyscypliny inżynieria środowiska, w tym działalność naukową i dydaktyczną lokowaną wcześniej w tzw. inżynierii sanitarnej i budownictwie wodnym (Wydział IŚ w latach 1961-1993 nosił nazwę Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, kontynuując w tym drugim segmencie tradycje nauczania od 1915 roku). Współcześnie problematyka ta zawiera się w zakresie civil engineering.

Zajęcia dydaktyczne, prowadzone na wydziale na kierunku inżynieria środowiska w 80% obejmują swoim obszarem zagadnienia związane z budownictwem. Na specjalnościach „Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i gazownictwo”, „Inżynieria sanitarna i wodna" oraz „Inżynieria wodna", a również „Gospodarka Odpadami" studiuje obecnie zdecydowana większość naszych studentów (około 1200).

Na kierunku inżynieria środowiska od kilku lat prowadzimy również studia anglojęzyczne I i II stopnia. Na studiach niestacjonarnych prowadzona jest specjalność „Inżynieria Komunalna", ściśle związana z instalacjami w budynkach oraz miejską infrastrukturą techniczną.

Po ukończeniu studiów nasi absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Działalność dydaktyczna i naukowo-badawczą wydziału jest również ściśle związana z ochroną środowiska i racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych.

Na kierunku ochrona środowiska nasi studenci zdobywają wiedzę w zakresie ochrony środowiska naturalnego, to znaczy ochrony atmosfery, wód, powierzchni ziemi oraz elementów przyrody ożywionej. Nasi Pracownicy przekazują również wiedzę dotyczącą racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska oraz ekologicznych aspektów wytwarzania i użytkowania energii.

Po ukończeniu studiów II stopnia najlepsi studenci mogą również kontynuować naukę na studiach doktoranckich III stopnia.

Na wydziale prowadzone są badania o charakterze podstawowym w zakresie fizyki środowiska, chemii środowiska, biologii środowiska a także wybranych działów matematyki wspierających te nauki.

Wysoki poziom nauczania na kierunku Ochronie Środowiska na naszym wydziale odzwierciedla czołowa pozycja w rankingu. W 2013 r. zajęliśmy 4. miejsce spośród 40 uczelni prowadzących kierunek związany z ochroną środowiska.

(Źródło: www.perspektywy.pl)