XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

Grójecka 93, 02-101 Warszawa
Dyrektor: Wioletta Dębiec
Wicedyrektorzy: Agnieszka Iwanicka, Ewa Sienkiewicz

XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w Warszawie, założonych wkrótce po odzyskaniu przez Polaków niepodległości po 123 latach zaborów.

Powołane zostało do istnienia decyzją władz Magistratu Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 1 września 1921 roku. Początkowo było to gimnazjum męskie typu humanistycznego. Następnie – zespół edukacyjny: gimnazjum i liceum.

Obecnie XXI Liceum im. Hugona Kołłątaja to jedna z najlepszych szkół warszawskich. Zajmuje wysokie miejsce w rankingach. Znakomite wyniki matur, wypracowywane przez profesorów liceum we współpracy z ambitną młodzieżą, zapewniają absolwentom Kołłątaja wstęp na najlepsze polskie uczelnie. Świetna kadra nauczycieli stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Kolejne pokolenia kołłątajowskiej młodzieży podtrzymują najlepsze tradycje i zdobywają coraz to nowe laury. W latach 1976 – 2011 ponad stu uczniów odniosło sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach recytatorskich, konkursach poetyckich i fotograficznych, ogólnopolskich festiwalach filmowych a także w warszawskich turniejach debat oxfordzkich. Wśród uczniów Kołłątaja są także liczni stypendyści Prezesa Rady Ministrów. Od lat dziesiątki Kołłątajowców odnoszą również zwycięstwa w najróżniejszych zawodach sportowych.

Absolwenci „Kołłątaja” to postaci znane z ekranów telewizyjnych i pierwszych stron prasowych. Wybitni naukowcy, biznesmeni, artyści, politycy i sportowcy wpływają znacząco na rozwój współczesnej Polski we wszystkich dziedzinach.

W XXI wieku XXI Liceum w Warszawie świetnie realizuje zadania nowego stulecia. Wstępujący w progi liceum młody człowiek znajduje tu warunki do pełnego rozwoju intelektu, uczuć, więzi społecznych i zainteresowań. Nauczyciele tworzą profesjonalne i przyjacielskie wsparcie.

Źródło tekstu i zdjęć