Pomysł Koła Naukowego Biogospodarki nagrodzony w Climathonie

24 godziny mieli uczestnicy Climathonu na opracowanie rozwiązania na rzecz ochrony klimatu. Projekt „Nie marnuj złotego” studentek z Koła Naukowego Biogospodarki zajął trzecie miejsce.

Zdjęcie członkiń Koła Naukowego Biogospospodarki, uczestniczek Climathonu
Na zdjęciu od lewej: Kalina Kowalewska, Sylwia Stypułkowska, Natalia Sobolewska, Natalia Kobza i Rozalia Bernat

III Metropolitalny Climathon 2022 odbywał się pod hasłem „Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste”. Zadaniem studentów było opracowanie pomysłów na zmniejszenie produkcji odpadów oraz ponowne wykorzystanie tych, które już powstały.

W 24-godzinnym hackathonie klimatycznym uczestniczyły członkinie Koła Naukowego Biogospodarki, działającego przy Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Drużyna w składzie: Rozalia Bernat, Sylwia Stypułkowska, Kalina Kowalewska, Natalia Sobolewska, Natalia Kobza zajęła trzecie miejsce z projektem „Nie marnuj złotego”.

– Przygotowałyśmy projekt systemu kaucyjnego dla odpadów kuchennych i oleju posmażalniczego z gospodarstw domowych i małej gastronomii. W połączeniu z programem lojalnościowym mógłby uczyć mieszkańców miast nawyków dbania o środowisko, przy okazji ich nagradzając i edukując – opowiadają studentki.

Zebrane odpady byłyby przetwarzane w biogazowni na cenny w czasie kryzysu energetycznego biogaz oraz żyzny i naturalny nawóz.

– Nasz projekt nazwałyśmy „Nie marnuj złotego”, ponieważ za każdy kilogram odpadów i za każdy litr oleju użytkownicy dostawaliby złotówkę – wyjaśniają członkinie Koła. – Obliczenie wszystkich potrzebnych danych i kwot, zaprojektowanie specjalnych kontenerów oraz rozeznanie się w kruczkach prawnych zajęło nam długie godziny, przez co niewiele czasu zostało na sen, ale wysiłek się opłacił – dodają.

Zdjęcie członkiń Koła Naukowego Biogospodarki podczas Climathonu
Climathon, organizowany przez Fundację Fortis Pro Nobis wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, odbył się w dniach 27-28 października 2022 r. w Gliwicach.

Jak podkreślają, bardzo się cieszą z trzeciego miejsca w Climathonie. Wyróżnienie zainspirowało je do dalszej pracy i dodało wiatru w skrzydła.

Prezentację pomysłu można obejrzeć na profilu Koła Naukowego Biogospodarki na Facebooku.

Więcej informacji na stronie: https://pw.edu.pl/Aktualnosci/Pomysl-Kola-Naukowego-Biogospodarki-nagrodzony-w-Climathonie