Komputerowe Laboratorium Wodociągów i Kanalizacji

Laboratorium powstało w 1994 roku i wykorzystywane jest do celów dydaktycznych i naukowych. Laboratorium składa się z pomieszczenia głównego (sala 544), w którym znajduje się 13 stanowisk komputerowych (12 stanowisk studenckich i 1 stanowisko dla prowadzącego) oraz z pomieszczenia pomocniczego (pokój 543), w którym znajdują się routery LAN, wifi oraz drukarki. W okresie użytkowania Laboratorium w sposób stały lub etapami były naprawiane i unowocześniane poszczególne stanowiska komputerowe. Dzięki uzyskanym środkom finansowym z darowizn od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. działalności Zakładu (organizacja konferencji, itp.) pomieszczenie główne Pracowni (sala 544) zostało wyposażone w roku 2015 w 3 zestawy komputerowe oraz drukarkę, a w 2018 roku w kolejne 3 zestawy komputerowe, projektor multimedialny oraz oprogramowanie biurowe Microsoft Office.

Aparatura Potencjał badawczy/usługowy
  • Komputer DELL VOSTRO V260MT i5-2400 4GB 500GB X2000 DVD-RW Win7pro64, monitor 20” 16:9, 4 szt,
  • Komputer Hewlett-Packard, Intel Celeron 1,6 GHz, 512 MB RAM, 80 GB HDD, DVD, monitor LCD 17”, 7 szt,
  • Drukarka HP LaserJet 1200, 1 szt,
  • Drukarka Xerox Workcentre 3025, 1 szt,
  • Projektor multimedialny BenQ, ekran ścienny

Spis zainstalowanego oprogramowania inżynierskiego:

• Program do modelowanie sieci wodociągowych Epanet 2.0,
  • Program do modelowania sieci kanalizacyjnych SWMM,
  • Programy do tworzenia baz danych typu GIS: QGIS, ARCGIS,
  • Program do obliczeń instalacji wodociągowych Audytor H2O,
  • Program AutoCAD wykorzystywany do projektowania graficznego sieci i instalacji wod-kan.
  • Program do modelowania instalacji wewnętrznych Revit
  • Modelowanie systemów zaopatrzenia
    w wodę i systemów odprowadzania ścieków.
  • Analiza systemów wodociągowych
    i kanalizacyjnych przy wykorzystaniu GIS.
  • Obliczenia projektowe zewnętrznych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
  • Obliczenia projektowe wewnętrznych instalacji wodociągowych
    i kanalizacyjnych.
  • Zadania optymalizacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
  • Analizy i praca z mapami cyfrowymi.
  • Modelowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w technologii BIM, z wykorzystaniem programu Revit.

Kontakt

Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków: dr hab. inż. Monika Żubrowska – Sudoł, prof. uczelni

Kierowniczka Laboratorium: dr hab. inż. Monika Żubrowska – Sudoł, prof. uczelni