Pożegnanie Doktor Ewy Zborowskiej
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy w dniu dzisiejszym wiadomość o śmierci Doktor Ewy Zborowskiej, wybitnej specjalistki w zakresie mikrobiologii i biotechnologii środowiska, cenionej wykładowczyni akademickiej, wieloletniego pracownika Zakładu Biologii, związanej zawodowo z Politechniką Warszawską od 1979 roku.
Przez 39 lat pracy w naszej uczelni dała się poznać jako człowiek niezwykłej sumienności, zdyscyplinowania i zaangażowania w pracę badawczo-dydaktyczną, odeszła na emeryturę w 2018 roku.
Najbliższym Pani Doktor wyrazy głębokiego współczucia składa Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska wraz z całą wydziałową społecznością.
Ewa Maria Zborowska (27 XII 1951 – 22 VII 2024). Doktor, wieloletnia wykładowczyni akademicka, wybitna specjalistka z zakresu mikrobiologii i biotechnologii środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki dotyczącej mikrobiologicznego oczyszczania gruntów z produktów naftowych. W 1974 roku ukończyła studia wyższe w Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Biologii otrzymując stopień magistra, broniąc pracę dyplomową pt. “Badanie wpływu rifampicyny i streptowirudyny na namnażanie wirusa parainfluenzy 3 w hodowli komórkowej WISH”, która została wykonana w Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii Akademii Medycznej.
Od dnia 1 października 1974 roku do 13 maja 1976 roku pracowała w Akademii Medycznej, początkowo jako asystent stażysta a następnie asystent. W latach 1976-1977 była uczestniczką Studium Doktoranckiego przy Instytucie Badań Jądrowych. Od dnia 24 czerwca 1977 roku do 15 maja 1979 zatrudniona w Zakładzie Mleczarskim „Wola” na stanowisku samodzielnego technologa.
W maju 1979 roku podejmuje pracę w Zespole Biologów w Zakładzie Inżynieryjno-Sanitarnej Ochrony Środowiska Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej na stanowisku technologa. W 1986 roku kończy Podyplomowe Studium Pedagogiczne Szkolnictwa Zawodowego. W październiku 1987 roku awansuje na stanowisko specjalisty. W marcu 1990 roku w wyniku konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego w Zakładzie Biologii Sanitarnej WISiW PW zostaje zatrudniona na stanowisku asystenta. Na przestrzeni lat 1992-1994 odbyła trzykrotnie staże naukowe w Uniwersytecie Technicznym w Münster – Universität Münster w Niemczech.
Stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska nadany uchwałą Rady Wydziału IŚ otrzymuje 7 lipca 1998 roku na podstawie wyróżnionej rozprawy doktorskiej pt. „Biodegradacja oleju napędowego w gruncie” pod promotorstwem Profesor Zofii Kańskiej, od 1 listopada 1998 roku na stanowisku adiunkta.
Działalność badawcza Doktor Zborowskiej zapoczątkowała specjalizację Zakładu Biologii Wydziału Inżynierii Środowiska PW oraz jego wiodącą rolę w kraju w zakresie zagadnień bioremediacji gruntów z zanieczyszczeń ropopochodnych. Pani Doktor w latach 2002-2006 kierowała wyodrębnionym tematem problemowym w międzynarodowym projekcie Eco Soil finansowanym z funduszy Szóstego Program Ramowego Unii Europejskiej (6 PR). Przez lata daje się poznać jako pracownik niezwykle sumienny, zaangażowany w tworzenie nowych programów dydaktycznych. Już w 1998 roku w ramach programu Socrates-Erasmus prowadzi działalność z zakresie organizacji bilateralnych kontaktów dotyczących kształcenia studentów m.in. z Uniwersytetem Technicznych w Karlsruhe – KIT – Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy) i z L’École Nationale de Chimie Physique et Biologie (ENCPB) w Paryżu (Francja). Dorobek naukowy i publikacyjny, jako autor i współautor, to szereg ogłoszonych drukiem publikacji, w tym z listy filadelfijskiej, oraz referatów wygłoszonych na konferencjach zagranicznych, a także podręczników i skryptów m.in.: „Biologia środowiska : ćwiczenia laboratoryjne” (2010), „Biologia Środowiska” (2011,2020), „Mikroorganizmy : pozytywna i negatywna rola w inżynierii środowiska” (2016), „Biology and ecology : a laboratory manual” (2020). Odznaczona trzykrotnie Nagrodą JM Rektora Politechniki Warszawskiej m.in.: Nagroda Zespołowa II stopnia za osiągnięcia dydaktyczne (1997, 1999) i Nagroda Indywidualna II stopnia za osiągnięcia naukowe (2008).