Przedstawiciele naszego Wydziału w ośrodkach naukowych Kazachstanu – relacja
W dniach 22-29 listopada 2021 roku delegacja Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (PW), członków Polskiego Komitetu Geotechniki, odwiedziła L.N. Gumilyov Eurasian National University (ENU) w Nur-Sułtan i Highway Research Institute (KazDorNII) oraz Kazakh Leading Academy of Architecture and Civil Engineering (KazGASA) w Ałmaty w Kazachstanie. Politechnikę Warszawską reprezentowali: Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, prof. Paweł Popielski oraz Przewodniczący Wydziałowej Rady Doktorantów, mgr inż. Bartosz Bednarz. Grupie towarzyszyła dr inż. Agnieszka Dąbska, która obecnie odbywa trzymiesięczny staż na Wydziale Architektury i Budownictwa L.N. Gumilyov ENU.
W dniu 23 listopada 2021 roku delegacja PW wzięła udział w spotkaniu w L.N. Gumilyov ENU (Fot. 1). ENU był reprezentowany przez Prorektora ds. Studenckich, Yerkin Ongarbayev, Prorektora ds. Nauki, Komercjalizacji i Współpracy z Zagranicą, Gulnara Merzadinova, Dziekana Wydziału Architektury i Budownictwa, Temirkhan Tolkynbaev, prof. Askar Zhussupbekov i Kierownika Katedry Projektowania Budynków i Budowli, Zhanbolat Shakhmov oraz innych przedstawicieli Wydziału Architektury i Budownictwa ENU.
Podczas spotkania odbyła się uroczystość podpisania Memorandum o współpracy pomiędzy PW a ENU (Fot. 2). Przedstawiciele uczelni uzgodnili dalszą współpracę w zakresie projektów badawczych i dydaktycznych, wymiany studentów i kadry oraz wspólnych publikacji i organizacji wydarzeń naukowych. Rangę podpisania memorandum podkreślała obecność Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Kazachstanu, Selima Chazbijewicza (Fot. 3). Monografie 100-lecia Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW zostały wręczone władzom ENU oraz Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu RP w Republice Kazachstanu.
Po uroczystości podpisania Memorandum o współpracy, odbyło się Kazachsko-Polskie Seminarium Geotechniczne TC 305 (ISSMGE) „Infrastruktura geotechniczna wielkich miast i nowych stolic”, zorganizowane przez Kazachski Komitet Geotechniki, Wydział Architektury i Budownictwa oraz Instytut Geotechniki ENU. Prof. Paweł Popielski przedstawił temat: „Ocena i projektowanie konstrukcji hydrotechnicznych i głębokich posadowień w oparciu o badania interdyscyplinarne i symulacje numeryczne”. Dr inż. Agnieszka Dąbska przedstawiła pracę dotyczącą filtracyjnej odporności piasków. Mgr inż. Bartosz Bednarz przedstawił problem „Monitorowanie konstrukcji kolektorów kanalizacyjnych o dużej średnicy za pomocą rozproszonych czujników światłowodowych (DFOS)”. Delegaci zwiedzili także Muzeum-gabinet L.N. Gumileva, Muzeum Piśmiennictwa Języków Tureckich oraz laboratoria Katedry Projektowania Budynków i Budowli Wydziału Architektury i Budownictwa ENU.
W dniu 24 listopada polska delegacja wzięła udział w wycieczce technicznej w Nur-Sultan. Delegaci odwiedzili Muzeum Energii Przyszłości NUR ALEM (Fot. 4), biuro firmy budowlanej KGS-Astana Sp. z o. o. i budowę wielofunkcyjnego obiektu „Diamond” zlokalizowanego na terenie EXPO-2017 (Fot. 5), gdzie mieli możliwość zapoznania się z techniką wykonania fundamentów palowych.
W dniu 25 listopada delegacja PW wzięła udział w Międzynarodowym Seminarium Geotechnicznym TC 305 (ISSMGE) „Infrastruktura geotechniczna wielkich miast i nowych stolic”, zorganizowanym przez KazDorNII w Ałmaty (Fot. 6). Gospodarzami spotkania byli: członek korespondencyjny Narodowej Akademii Nauk Republiki Kazachstanu, prof. dr hab. Bagdat Teltayev, vice-dyrektor KazDorNII dr inż. Yerbol Aitbayev oraz inni przedstawiciele KazDorNII.Współmoderatorem seminarium był Przewodniczący Komitetu Geotechniki w Kazachstanie, Przewodniczący Komitetu Technicznego 305 (ISSMGE), Dyrektor Instytutu Geotechniki ENU im. L.N.Gumilova, prof. dr hab. Askar Zhussupbekov.
Podczas seminarium uczestnicy przedyskutowali zagadnienia związane z oceną, projektowaniem i monitoringiem budowli hydrotechnicznych, głębokich fundamentów, autostrad oraz wielkośrednicowych kolektorów kanalizacyjnych wykonywanych na podstawie badań interdyscyplinarnych i modelowania numerycznego. W ramach spotkania, dla uczestników seminarium, zorganizowano wizytę techniczną w laboratoriach badawczych KazdorNII. Goście zapoznali się z zapleczem technicznym instytutu (Fot. 7).
W ramach wycieczki technicznej zorganizowanej przez KazDorNII uczestnicy seminarium odwiedzili zaporę hydrotechniczną Medeu, położoną w pobliżu ośrodka narciarskiego Chimbulak w górnej części doliny Medeu w paśmie górskim Zailiskiy Alatau, na wysokości 2200 m n.p.m (Fot. 8 i 9). Zapora Medeu została zaprojektowana w celu ochrony Ałmaty przed lawinami błotnymi. Zapora, o wysokości 110 metrów, została zbudowana metodą wybuchową w latach 1966-1967 w wyniku przeprowadzenia serii eksplozji i jest pierwszą zaporą na świecie, wybudowaną metodą wybuchową.
W dniu 26 listopada delegacja PW została przyjęta przez KazGASA reprezentowaną przez Rektora KazGASA prof. Margarita Imandosova oraz Dziekana Wydziału Budownictwa Ogólnego prof. Raikhan Imambayeva (Fot. 10 i 11). Podczas spotkania przedstawiciele KazGASA omówili z Dziekanem Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW prof. Pawłem Popielskim możliwości współpracy KazGASA z PW. Prof. Paweł Popielski przekazał prof. Margarita Imandosova, Rektorowi KazGASA, monografię 100-lecia Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Omówione zagadnienia dotyczyły praktyk studenckich i staży kadry naukowo-dydaktycznej, udziału w programie „Erasmus+” oraz innych rodzajów współpracy międzynarodowej.Również studenci KazGASA mieli możliwość zadawania pytań przedstawicielom PW (Fot. 12).
Goście KazGASA odwiedzili laboratoria techniczne wyposażone w wiele oryginalnych modeli i stanowisk badawczych (Fot. 12 i 13). Naukowcy z PW i KazGASA znaleźli wspólną płaszczyznę zainteresowań naukowych związanych z inżynierią wodną i geotechniką. Uzgodniono dalszą współpracę, której celem ma być podpisanie Memorandum o współpracy.
W dniu 27 listopada delegacja PW wzięła udział w wyprawie do Kanionu Szaryńskiego rzeki Szaryn w Szaryńskim Parku Narodowym w Kazachstanie (Fot. 15). Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać osobliwe geologicznie formy czerwonego piaskowca, powstałe w wyniku działalności wody i wiatru.
Delegacja PW dziękuje ENU, KazDorNII i KazGASA za zaproszenie, ciepłe przyjęcie i wspaniałą organizację spotkań. Specjalne podziękowania kierowane są dla Przewodniczącego Komitetu Geotechniki w Kazachstanie, Dyrektora Instytutu Geotechniki ENU im. L.N. Gumilyova, prof. dr hab. Askar Zhussupbekov, który był głównym organizatorem pobytu delegacji w Kazachstanie i koordynował całą wizytę polskiej delegacji.
Opracowała dr inż. Agnieszka Dąbska
Więcej informacji o wizycie delegacji PW w ENU można znaleźć na:
https://enu.kz/en/info/news/64788/
Więcej informacji o wizycie delegacji PW w KazDorNII można znaleźć na:
https://www.kazdornii.kz/ru/articles/2251-mezhdunarodnyj_geotehnicheskij_seminar/
https://www.facebook.com/2059270337640915/posts/3170913409809930/?d=n
Więcej informacji o wizycie delegacji PW w KazGASA można znaleźć na:
https://www.instagram.com/tv/CW-rkNcgcoJ
https://www.facebook.com/watch/?v=398817198634226&ref=sharing