Konwersatorium PW – “Odważ się robić wielkie rzeczy”, Artur B. Chmielewski, 6.06.2023

Podczas odczytu prelegent przedstawi zagadnienie sposobu decydowania przez NASA dokąd wysłać przyszłe misje, oraz w których z nich Polacy mogą przyczynić się do pomocy.

Artur B. Chmielewski pracuje w Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. W NASA wykonywał wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i asteroidy. Był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, a ostatnią z nich było lądowanie na komecie. Artur B. Chmielewski stworzył laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy, co stanowiło potężne wyzwanie uwzgledniwszy, że taki teleskop miałby wymiary Stadionu Narodowego.
Poza inżynierią i nauką, Artur B. Chmielewski był konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Uwielbia też pracować z młodzieżą, pomaga startupom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów.
W maju wychodzi jego nowa książka napisana wspólnie z Eweliną Zambrzycką “Odważ się robić wielkie rzeczy”.

Konwersatorium odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023 r. o godz. 16.15 w sali 134 Gmachu Głównego PW.

Po odczycie zapraszamy na dyskusję z prelegentem.

Więcej informacji: www.csz.pw.edu.pl/Wydarzenia/Konwersatorium-PW-Odwaz-sie-robic-wielkie-rzeczy-Artur-B.-Chmielewski-6.06.2023

Zmiana rozmiaru fontu