Laboratorium Mechaniki Gruntów i Geotechniki

W procesie kształcenia studentów na I stopniu studiów stacjonarnych specjalności Inżynieria Sanitarna i Wodna oraz niestacjonarnych specjalności Inżynieria Komunalna wykorzystywane jest własne zaplecze dydaktyczne. Studenci mają możliwość samodzielnego wykonania badań terenowych oraz badań laboratoryjnych z zakresu podstawowych właściwości fizycznych gruntów naturalnych, ich właściwości filtracyjnych, zagęszczalności oraz właściwości mechanicznych. Osoby, które są zainteresowane poszerzeniem wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z budową, właściwościami i zachowaniem ośrodka gruntowego, zdobytej podczas procesu kształcenia, mogą również realizować badawcze prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie, samodzielnie wykonując badania laboratoryjne i/lub polowe.

Aparatura Potencjał dydaktyczny
  • zestawy świdrów ręcznych,
  • sondy dynamiczne lekkie,
  • wytrząsarka z zestawem sit,
  • cylindry, suszarki, pikonometry,
  • cylindry z tłoczkami i widełkami wibracyjnymi,
  • aparat Casagrande’a, stożek Wasiliewa, penetrometr stożkowy,
  • aparat ITB-ZW-K2, aparaty do badań współczynnika filtracji przy zmiennym gradiencie hydraulicznym,
  • stanowiska do badania kapilarności czynnej oraz kapilarności biernej (metoda polowa),
  • aparaty Proctora wraz z cylindrami do badania CBR,
  • edometry,
  • aparat bezpośredniego ścinania,
  • konsolidometr,
  • aparaty trójosiowego ściskania z możliwością badań jednoosiowego i trójosiowego ściskania w warunkach UU, CU i CD.
  • wiercenia i sondowania ręczne,
  • pomiar poziomu wody gruntowej,
  • pobieranie próbek NNS, NW, NU,
  • skład granulometryczny,
  • gęstość objętościowa, gęstość właściwa, wilgotność,
  • minimalna i maksymalna gęstość objętościowa szkieletu gruntowego,
  • granica płynności, granica plastyczności, granica skurczalności,
  • współczynnik filtracji,
  • kapilarność czynna i kapilarność bierna,
  • maksymalna gęstość objętościowa szkieletu gruntowego i wilgotność optymalna,
  • wskaźnik nośności CBR,
  • edometryczne moduły ściśliwości pierwotnej, wtórnej i odprężenia,
  • kąt tarcia wewnętrznego i spójność (aparat bezpośredniego ścinania i aparat trójosiowego ściskania),
  • jednoosiowe i trójosiowe ściskanie w warunkach UU, CU i CD,
  • współczynnik parcia spoczynkowego K0,
  • wytrzymałość na rozciąganie.
Kontakt

Kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki: dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, prof. uczelni

Kierowniczka laboratorium: dr hab. inż. Agnieszka Dąbska