Politechnika Warszawska na 26. Pikniku Naukowym – 27.05.2023

Jakie były kamienie milowe w rozwoju nauki? Po odpowiedzi zapraszamy 27 maja 2023 roku w godz. 11.00-20.00 na Stadion Narodowy. Wśród wystawców pojawi się nasza Uczelnia.

Swoje opowieści i atrakcje poświęcone rewolucjom naukowym zaprezentują studenci, doktoranci i naukowcy z PW.

W tym roku Politechnika Warszawska będzie miała swoje główne stanowisko – oznaczone właśnie nazwą uczelni. Projekty z PW pokażemy pod wspólnym hasłem #zawszeciekawi. Podzieliliśmy je na cztery tematy: kosmos, energia, motoryzacja i nowe technologie.

Atrakcje na stanowisku Politechniki Warszawskiej (A22, Strefa Przyszłości):

#zawszeciekawi… kosmosu: jak zbudować łazika? Jak zbudować łazika i jak łazik działa? Pokażemy to na przykładach dwóch konstrukcji studentów z Koła Naukowego Bekker Team. Zwiedzający będą mogli sterować łazikiem i wziąć udział w quizie z nagrodami (drukowanymi w 3D).
#zawszeciekawi… energii: energetyczne projekty Jak działa Turbina Peltona? Do świata energii i energetyki zabierają studenci z Koła Naukowego Energetyków.
#zawszeciekawi… energii: w świecie ogniw Jak światło słoneczne jest przetwarzane w energię? Zaprezentują specjaliści z Wydziału Fizyki! Pomogą w tym ogniwa fotowoltaiczne z ogniwem paliwowym.
#zawszeciekawi… motoryzacji: kolejka magnetyczna Jak działa tor kolejki magnetycznej i czy to zwiastun motoryzacyjnej rewolucji? Pokażą i wyjaśnią eksperci z Wydziału Fizyki!
#zawszeciekawi… motoryzacji: studenckie pojazdy wyznaczają trendy Jak działają pojazdy Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów – skonstruowane, żeby przejechać jak największy dystans przy minimalnym zużyciu paliwa.? Zapraszamy do oglądania, słuchania i… wsiadania!
#zawszeciekawi… nowych technologii: rewolucja w drogownictwie? Czy czeka nas rewolucja w drogownictwie? I co ma z nią wspólnego BIM? Zapraszamy na interaktywną symulację ruchu pojazdów i pieszych, którą przygotowali studenci z Koła Naukowego Inżynierii Komunikacyjnej.
#zawszeciekawi… nowych technologii: VR i druk 3D w budownictwie Zapraszamy na budowę! W planie „wycieczki” zwiedzanie wirtualnego modelu budowli (przy pomocy gogli VR) i krótki poradnik, jak tanio, szybko i dobrze budować (z wykorzystaniem druku 3D). W roli przewodników studenci z Koła Naukowego BIMGo.
#zawszeciekawi… nowych technologii: miasta przyszłości Jakie innowacyjne i ekologiczne rozwiązania stosuje się w miastach przyszłości? Na podróż do tego świata zapraszają studenci z Koła Naukowego Smart City.
#zawszeciekawi… nowych technologii: roboty wśród nas – od humanoidów do łodzi podwodnych Roboty są wśród nas. Kilka przykładów zastosowań i możliwości robotyki zaprezentują studenci z Koła Naukowego Robotyków. Pokażą, jak działa robot humanoidalny Melson, Crawler oraz łódź podwodna Okoń.
#zawszeciekawi… nowych technologii: tajemnice świata fotoniki Wyjątkowa podróż do świata zjawisk fotonicznych: od polaryzacji i dyfrakcji, przez dualizm światła po hologramy, VR i iluzje optyczne. Zapraszamy razem z Kołem Naukowym Inżynierii Fotonicznej.
#zawsze ciekawi… nowych technologii: nowoczesne oblicza druku Jakie zabezpieczenia możemy znaleźć na wydrukach, np. banknotach? Gdzie znajduje swoje zastosowanie epapier? Jak działa videomapping? Będzie można zabrać do domu gadżet z nadrukiem wykonanym na Pikniku. Zapraszamy na pokazy Koła Naukowego CMYK
#zawsze ciekawi… nowych technologii: instalacje chemiczne na wyciągnięcie ręki Czy można wyprodukować mleko z orzechów? Jak działa bioreaktor? Do czego służą aerożele? Na te (i inne) pytania odpowiedzą studenci z Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Venturi.
#zawsze ciekawi… nowych technologii: rewolucje materiałowe Nieoczywiste materiały w codziennych zastosowaniach – pokażemy, jak materiały funkcjonalne wpływają na jakość naszego życia. Zapraszamy na pokaz Wydziału Inżynierii Materiałowej.
#zawszeciekawi… motoryzacji: elektryczny bolid Z czego składa się elektryczny bolid? Studenci z zespołu Proton Dynamic pokażą i omówią najważniejsze komponenty swojej konstrukcji: autorski pakiet baterii, układy elektroniczne, poszycie pojazdu z włókna węglowego.

Swoje stanowiska będą też miały Wydziały i koła naukowe PW. Będą prezentować naukowe zagadnienia, dzielić się wiedzą, odpowiadać na pytania.

 

Atrakcje na stanowisku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (A16, Strefa Przyszłości):

Przejścia labiryntu – labirynty przejść Będzie okazja rozwiązać łamigłówki matematyczne oraz dowiedzieć się, na czym polega dowodzenie poprawności algorytmów i optymalizacja usług realizowanych w sieciach informatycznych.
Bezpiecznie przekazywanie tajemnic, gdy ktoś podsłuchuje Jak działa kryptografia asymetryczna? Dzięki niej można ustalić tajny klucz wymiany informacji i przekazać wiadomość mimo podsłuchów.
Automatyczne dowodzenie poprawności programów Na czym polega automatyczne dowodzenie poprawności programów? Nasi specjaliści dowiodą, że jest to o wiele skuteczniejsze od testowania oprogramowania.

 

Atrakcje na stanowisku Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (E10, Strefa Kultowych Eksperymentów):

Od „Smyka” do lotnika Warsztaty modelarskie – budowa modelu szybowca PW-5 „Smyk” i testowanie, jak radzi sobie w locie.
Tunel aerodynamiczny Co sprawia, że samolot unosi się w powietrzu? Jak sprawdza się nowe konstrukcje samolotów? Będzie można zajrzeć do tunelu aerodynamicznego, w którym testom są poddawane skrzydła, ogony, kabiny i inne części samolotów.
Wirtualny lot, czyli jak możemy szkolić pilotów Siadamy za sterami symulatora i, nie odrywając się od ziemi, czujemy się jak piloci szybowca! Symulator wykonany został z kadłuba prawdziwego samolotu.

 

Atrakcje na stanowisku kół naukowych Wydziału Chemicznego (E6, Strefa Kultowych Eksperymentów):

Stworzenie świata według Flogistonu Jak mógł wyglądać początek świata z perspektywy chemika? Zobaczcie wyjątkowy pokaz pełen kultowych, efektownych eksperymentów w wykonaniu Chemicznego Koła Naukowego Flogiston.
Stworzenie świata według Flogistonu – warsztaty chemiczne Jak przeprowadzać eksperymenty chemiczne? Na specjalnych warsztatach pokażą studenci z Chemicznego Koła Naukowego Flogiston.
Prąd jako rozdzielacz, czyli elektroforeza barwników! Kiedy zmiesza się niebieski i żółty barwnik, powstanie zielony. A jeśli chcemy zadziałać odwrotnie – pozyskać te dwa kolory z zieleni? Z pomocą przychodzi elektroferezą, którą zaprezentuje Koło Naukowe Biotechnologów Herbion.
Najciekawsze rewolucje biotechnologiczne Zapraszamy na prezentację najważniejszych momentów w rozwoju biotechnologii: odkrycie antybiotyków, wykorzystanie nawozów sztucznych, badania mikroorganizmów i zdobycze genetyki. Wszystko pokaże Koło Naukowe Biotechnologów Herbion.

 
Piknik Naukowy jest organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie szczegóły na temat wydarzenia są na stronie pikniknaukowy.pl.

Więcej informacji na stronie: www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Politechnika-Warszawska-na-26.-Pikniku-Naukowym

 

Zmiana rozmiaru fontu