Relacja: VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: “Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja”

 W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się kolejna, VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: “Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Celem konferencji była prezentacja i ocena krajowych i zagranicznych rozwiązań, osiągnięć i doświadczeń w dziedzinie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zakres konferencji obejmował zagadnienia projektowania, wykonawstwa i eksploatacji wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz urządzeń i elementów współpracującymi z tymi instalacjami w obrębie posesji.

W trakcie dwudniowych obrad wygłoszono ogółem 13 referatów w następujących sesjach tematycznych:

SESJA I:      Jakość wody

SESJA II:     ZUŻYCIE WODY

SESJA III:   WYKORZYSTANIE ŚCIEKÓW SZARYCH I WÓD OPADOWYCH

SESJA IV:   ASPEKTY TECHNICZNO-EKONOMICZNE W INSTALACJACH

SESJA V:     INSTALACJE KANALIZACYJNE

SESJA VI:   PROGRAMY KOMPUTEROWE W INSTALACJACH

Patronat medialny Konferencji zapewniły czasopisma i portale branżowe:

–          „Wydawnictwo Seidel-Przywecki”

–          „Forum Eksploatatora”,

–          „Technologia Wody”

–          „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”,

–          „Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja”,

–          „INSTAL”,

–          „Rynek Instalacyjny”.

Obrady konferencji w imieniu Komitetu Naukowego otworzył prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Podziękował za współpracę i pomoc przy organizacji konferencji sponsorom, którymi w tym roku były firmy Watts Industries Polska sp. z o.o. i Geberit sp. z o.o. 

Tematem, który rozpoczął obrady konferencji były metody i urządzenia do dezynfekcji wody pod kątem unieszkodliwiania bakterii z gatunku Legionella oraz badania podatności różnych materiałów instalacyjnych na tworzenie się biofilmu. Tematy te zaprezentowali przedstawiciele z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr Renata Matuszewska i dr Maciej Szczotko.

Problematykę związaną z odkamienianiem instalacji sanitarnych przedstawiła mgr inż. Joanna Pieńkowska z firmy Watts Industries Polska.

W kolejnej sesji konferencji, związanej z problematyką zużycia wody referaty dotyczące wzorców zmian poboru wody w budynkach przedstawili dr hab. inż. Beata Kowalska, prof. PL oraz  dr hab. inż. Dariusz Kowalski, prof. PL wraz z zespołami z Politechniki Lubelskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego referat dotyczący chwilowych poborów wody ciepłej przedstawił prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik oraz dr inż. Jerzy Nejranowski.

W sesji dotyczącej aspektów techniczno-ekonomicznych w instalacjach dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej przedstawił dwa interesujące referaty: pierwszy, dotyczący analizy kosztów systemu odzysku wody dla budynku biurowego, a drugi – związany z analizą kosztów inwestycyjnych wykonania pompowni przeciwpożarowej w hali sportowo – wystawienniczej. W tej sesji dr inż. Jarosław Chudzicki z Politechniki Warszawskiej wygłosił referat dotyczący doboru pojemności zbiornika do ciepłej wody współpracującego z kompaktową pompą ciepła, a mgr inż. Robert Tokarzewski z firmy Honeywell zaprezentował referat o doborze przeponowych zaworów regulacyjnych.

Po zakończeniu obrad pierwszego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w spotkaniu koleżeńskim, gdzie do późnego wieczora kontynuowali dyskusje i wymianę poglądów  na temat wygłoszonych referatów w swobodnej i przyjaznej atmosferze.

Drugi dzień obrad został poświęcony tematyce instalacji kanalizacyjnych oraz zastosowań programów komputerowych w instalacjach.

Pierwszy referat wygłosili przedstawiciele firmy Geberit, mgr inż. Adam Pillich i mgr inż. Zuzanna Łepkowska. Tematyka referatu dotyczyła nowatorskiego systemu odprowadzania ścieków bytowych stosowanego w budynkach wysokościowych o nazwie SuperTube.

Drugi referat zaprezentował dr inż. Jarosław Chudzicki z Politechniki Warszawskiej, dotyczący wpływu oszczędzania wody w budynkach na eksploatację sieci kanalizacyjnej.

Ostatnia sesja dotyczyła nowoczesnego oprogramowania wykorzystywanego w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych. Dr inż. Michał Strzeszewski z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący także firmę Sankom zaprezentował nowe możliwości i kierunki rozwoju oprogramowania z serii Audytor.

Obrady konferencji podsumował prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego reprezentujący Komitet Naukowy. Podziękował autorom za wygłoszone referaty a wszystkim uczestnikom konferencji za cenne uwagi i gorące dyskusje w trakcie trwania obrad

           dr inż. Jarosław Chudzicki

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Zmiana rozmiaru fontu