Wernisaż poświęcony Profesorowi Piotrowi Wolańskiemu

Muzeum Politechniki Warszawskiej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy: PROFESOR PIOTR WOLAŃSKI CZŁOWIEK I DZIEŁO, który odbędzie się 9 maja 2024 r. o godzinie 11.00 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej przy pl. Politechniki 1 – parter, sala nr 6, w lewym krużganku Dużej Auli.

Wystawa gromadzi pamiątki związane z kosmiczną działalnością Profesora i jego osiągnięciami takie jak m.in. zdjęcia z dedykacjami astronautów NASA, medale i dyplomy oraz dokumentuje aktywność prof. Piotra Wolańskiego na forum międzynarodowym.
Z okazji przypadającego 21 maja Światowego Dnia Kosmosu na wystawie zobaczymy m.in. modele satelitów PW-Sat 1, PW-Sat 2 opracowane przez Studenckie Koło Astronautyczne przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, którego Profesor był założycielem i opiekunem.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 9 maja – 31 sierpnia 2024 roku.

Prof. Piotr Wolański (Źródło: ResearchGate)

Materiały pochodzą ze zbiorów:

Ewy Wolańskiej,
dr. inż. Jacka Szymczyka z Wydziału Mechanicznego
Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej,
Studenckiego Koła Astronautycznego przy Wydziale
Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej,
Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Komisarz wystawy:
doc. dr inż. Wojciech Urbański

Organizator wystawy:
Politechnika Warszawska
Muzeum Politechniki Warszawskiej

Pani Izabela Koptoń-Ryniec, pracowniczka Muzeum Politechniki Warszawskiej, a zarazem sekretarz Rektorskiej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, tak oto pisała o Profesorze Piotrze Wolańskim:

“Jeden z najznakomitszych polskich naukowców ostatnich dziesięcioleci, wizjonerem, który wniósł ogromne zasługi dla polskiego sektora kosmicznego, kreśląc szereg perspektywicznych obszarów rozwoju oraz hipotez: nt. powstania Księżyca czy wyginięcia dinozaurów. W swojej działalności naukowej podejmował tematy związane z problematyką spalania i metodami diagnostyki procesów spalania, wybuchów, silników spalinowych oraz zderzeń z ciałami niebieskimi. Napędy kosmiczne, rozwój rakiet wielokrotnego użytku oraz przekazywanie tej wiedzy studentom przekładały się na konkretne realizacje. Pod jego opieką w Politechnice Warszawskiej został zbudowany pierwszy polski satelita PW-Sat, a kierunek „Lotnictwo i Kosmonautyka” na stałe zagościł w polskich uczelniach”.

Gorąco polecam dwa artykuły Pani Koptoń-Ryniec na temat Profesora Wolańskiego:
Professor Piotr Wolański – cosmic authority, the pearl of Polish science“, opublikowany w “Polish Technical Review”, 4, 2023.
To be as Wolański, thet is, how to meet the dreams of the young age when being a boy and inventor of space drivers“, opublikowany w “Polish Technical Review”, 1, 2024.

Zmiana rozmiaru fontu