Wielkie Wyzwanie: Energia / Inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Szanowni Państwo

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje unikatowe przedsięwzięcie pn. „Wielkie Wyzwanie: Energia”. To pierwsze tego typu w Polsce zawody drużyn konstruktorskich, stanowiące technologiczną odpowiedź na ważny problem społeczny. Zadaniem śmiałków jest konstrukcja urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do pozyskiwania energii z wiatru i przekształcania jej na energię elektryczną w jak najbardziej efektywny sposób. Urządzenie musi być przystosowane do wykorzystania wiatru turbulentnego, cechującego się dużą zmiennością prędkości, gęstości oraz kierunku. Do rozwiązania zapraszamy szerokie grono uczestników – w tym studentów i koła studenckie.

Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie studentom informacji o naszej inicjatywie. Z pewnością mogą oni stworzyć kreatywny zespół, który skonstruuje efektywne urządzenie i stanie do walki o nagrodę główną wyzwania – milion złotych. Ponadto, to ogromna szansa dla zdolnych, młodych inżynierów na pokazanie swoich umiejętności konstruktorskich, co może się przełożyć chociażby na ich sukces po wejściu na rynek pracy (Wielki Finał wyzwania odbędzie się w formie medialnego wydarzenia, z udziałem publiczności i przedsiębiorstw). Uczestnictwo studentów w Wielkim Wyzwaniu: Energia to również wielka szansa wizerunkowa dla Uczelni i Wydziału, by pokazać wysoką jakość kształcenia w praktyce.

W związku z sytuacją epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zmieniliśmy harmonogram Wielkiego Wyzwania: Energia – do 14 grudnia przyjmujemy zgłoszenia drużyn, chcących podjąć wyzwanie. Rejestracja składa się z wypełnienia krótkiego formularza, dostępnego na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/rejestracja/team. Wielki Finał odbędzie się 14 sierpnia 2021 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Wszelkie informacje na temat Wyzwania, jak i Podręcznik Uczestnika, stanowiący zbiór reguł zawodów konstruktorskich znajduje się na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl. W przypadku dodatkowych pytań, związanych z przedsięwzięciem uprzejmie prosimy o kontakt na skrzynkę inicjatywy: wielkiewyzwanie@ncbr.gov.pl lub z Maciejem Malskim-Brodzickim, koordynatorem Wielkiego Wyzwania: Energia w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju: maciej.malski-brodzicki@ncbr.gov.pl, tel. 515 061 543.

Zespół Wielkiego Wyzwania: Energia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju