Zaproszenie na wykład pt. “Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej”- 14.12.2023

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu
„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”.
Tym razem naszym gościem będzie
dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj,

która wygłosi wykład w języku polskim na temat

„Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej”.
Sztuczna inteligencja (SI), uczenie maszynowe, deep learning, to pojęcia z którymi coraz częściej spotykamy się w codziennym życiu. Rozwiązania te znajdują również zastosowanie w medycynie- np. do detekcji obszarów nowotworowych, segmentacji struktur biologicznych czy też predykcji odpowiedzi na leczenie. Po co nam SI w medycynie? Co nam to daje? Czy potrzebujemy takich rozwiązań?
Nowe rozwiązania pozwalają na poprawę diagnostyki, skrócenie czasu, ograniczenie zbędnych badań oraz redukcję kosztów. Przykładem gałęzi medycyny, w której SI przyniosło rewolucje są radiologia i cyfrowa patologia, która jest jednym z obszarów, który dynamicznie rozwija się w ostatnich latach. Zastosowanie SI w analizie obrazów medycznych, pozwala nam wykryć wzorce, które nie są widoczne gołym okiem. Dzięki temu możemy poszerzać wiedzę na temat danej choroby, czy też opracować metody wspomagające diagnostykę. Przykładem wykrywania złożonych wzorców, jest zastosowanie SI, a dokładnie głębokich sieci neuronowych, do predykcji występowania mutacji genetycznej MYC+ na podstawie analizy obrazów histopatologicznych chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL).
Nowe algorytmy SI pozwalają na rozwiązanie zadań, które do teraz nie były rozwiązywalne, przeprowadzenie nowych badań poszerzających naszą wiedzę o chorobach i ich przebiegu oraz na wsparcie pracy ekspertów poprzez automatyzację procesów oceny. Co istotne i warte podkreślenia: systemy te mają za zadanie wspierać lekarzy w ich codziennej pracy, nie zastępować; są to rozwiązania wspierające diagnostykę, a nie diagnozujące.

14 grudnia 2023, godz. 18:00

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
Pałac Karnickich, Aleje Ujazdowskie 39, Warszawa
Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim.

Prośba o potwierdzenie obecności do dnia 1 grudnia 2023 pod adresem mailowym:
wiss-10@wars.diplo.de lub daad@daad.pl

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1807203146416361

Zapraszamy serdecznie!

Zmiana rozmiaru fontu